Ha beüt a ménykő, hálás leszel magadnak, ha elvégezted az alábbiakban bemutatott lépések bármelyikét.
A biztonsági mentés aranyszabálya
Legyen mindig legalább egy biztonsági mentésed, amelyhez te magad a tárhelyszolgátatódtól és a honlapfejlesztődtől függetlenül hozzáférsz. Mert a honlapkészítők úgy tudnak felszívódni, mint lemerült mobiltelefonok a hatgyerekes családi háztartásokban.
Ezért a weboldaladhoz tartozozó összes kulcs felett szerezz azonnal kontrollt, és ezek átvétele nélkül ne fizesd ki a honlapot. A legfontosabb kulcsok:
- Admin jogosultságú hozzáférés a WordPress honlap vezérlőpultjához;
- FTP hozzáférés a WordPress mapparendszerhez;
- Hozzáférés az adatbázishoz, amely a weboldalad tartalmát tárolja;
- Jelszó a Google Webmester eszközökhöz és a Google Elemzésekhez (a legegyszerűbb az, ha ezeket már kezdetben a te Google fiókodhoz kapcsoljátok);
- Ha levélküldő szolgáltatásod van, akkor kulcs a szolgáltatáshoz (például a Mailchimp fiókodhoz), amely az email-listákat tárolja.
Nem minden szolgáltató ad hozzáférést az összes felülethez, és ha erre alapos oka van, akkor ezt fogadd el. Például én magam sem adok FTP hozzáférést ügyfeleimnek biztonsági okokból. Ha ugyanis egy fejlesztő sok weboldalt üzemeltet egy helyről, és minden tulajdonos hozzáfér a szerverhez, az előbb-utóbb káoszt okoz. Ezért téged is védenek akkor, ha okkal nem adnak mindenhez hozzáférést.
Fontos, hogy ezekkel a dolgokkal tisztában legyél, és alaposan beszéld át a fejlesztőddel, hogy milyen kulcsakat ad át neked, és ezekből hogyan tudod helyreállítani a weboldalt.
Az elengedhetetlen minimum
A minimum az, hogy bármikor készíthess biztonsági mentést a weboldalad adatbázisáról. Ez tartalmazza az összes cikket, oldalt, szöveget, amit valaha írtál. És – ami ugyanilyen fontos – az összes URL címet és linket, amit valaha létrehoztál.
A linkek azért különösen fontosak, mert a Google ezek alapján találja meg az írásaidat, termékeidet.
Egy céges honlap vagy blog könnyedén helyreállítható csak az adatbázis alapján, és így a Google-ban megszerzett pozíciód elvesztése nélkül át lehet vészelni a weboldal elszállását. A dizájnt lehet, hogy elveszíted, de mivel a WordPress-ben pár óra alatt létre lehet hozni akár jó minőségű megjelenést is, tragédia ebből nem lesz. Honlapbérlésbe is csak akkor menj bele, ha bármikor exportálhatod az adatbázist.
Webshop esetében viszont nincs kompromisszum. Azért, mert egy webshop újrarakása sokáig tart és sokba kerül. Ha webshopod van, akkor muszáj, hogy mindenhez legyen elsőfokú hozzáféréséd és csak általad kontrollálható biztonsági mentésed az egész oldalról ától cettig.
Hogyan mentheted le az adatbázist?
Kezdjük az egyszerűbb feladattal, az adatbázis mentésével.

Az adatbázis mentése WordPressben 20 másodperc alatt elvégezhető. A Vezérlőpultban válaszd az Eszközök >> Exportálás részt, ott pedig a Kiválasztás exportálásra >> Minden tartalom bejelölése után nyomd meg az Export file letöltése gombot. Egy pillanat alatt lejön egy .sql kiterjesztésű file, amivel az ég világon semmi dolgod nincs, csak tedd el valahová, például küldd el magadnak email-en.
Ha ezt elvégezted, nyugodtan alhatsz.
Hogyan készíthetsz biztonsági mentést az egész oldalról?
És mi van, ha te a teljes oldalt szőröstűl-böröstűl menteni akarod? Akkor sok-sok ingyenes bővítmény közül választhatsz. Javaslom az Updraft Plus bővítményt. Azért ezt javaslom, mert magam is sok honlapon használom, egyszer sem volt vele gondom, és mert a WordPress hivatalos könyvtárában is remek minősítéseket kap. Vágjunk bele.
- Jelentkezz be a honlapod vezérlőpultjába.
- Ha itt vagy, akkor irány a Bővítmények >>

Ha ez megvan, akkor kapcsold be és aktiváld a bővítményt.

A bővítmény innentől fogva aktív a honlapodon. Most pedig végezzük el a beállításokat.

Ha megnyomtad a gombot, akkor a bővítmény vezérőlpuljtán találod magad. Itt öt opció közül választhatsz azonnal. Megnézheted a bővítvmény aktuális állapotát, utána a létező mentéseket. Ha most telepíted a bővítményt, akkor még nincsen létező mentésed. A következő szakasz a Beállítások, majd a Haladó eszközök következnek és a további lehetőségek, amelyek már fizetősek lesznek. Kattinst a harmadik opcióra, a Beállításokra.

Most megérkeztél a legfontosabb felületre, szinte minden fontos beállítást itt végezhetsz el. A következőkben erre adok egy részletes, lépésről lépésre javaslatot, amelyen ha végigmész, akkor 5 percen belül elkészül az első biztonsági mentésed a teljees honlapról.
Milyen gyakran készíts biztonsági mentést?
A kérdésre a válasz a honlapod természetén múlik. Ha bloggerként naponta írtok friss cikkeket az oldalra, akkor naponta készíts mentést. De ha egy céges honlapod van, amin soha nincs frissítés, sem blog, akkor bőven elég havonta egyszer elvégezni a mentést.
Javaslom, hogy csak a minimálisan szükséges időközönként ments, mert a bővítmény erőforrásokat használ, és beletúr az adatbázisba is. A lényeg az, hogy a File mentés ütemezését és az Adatbázis mentés ütemezését is ugyanúgy állítsd be. Tehát ha az egyikről kéthetente készítesz mentést, akkor a másikról is kéthetente készíts mentést.

Ezen kívül még egy teendőd van: válaszd ki, hová szeretnéd, hogy a bővítmény elkészítse a mentésedet. Erre sok-sok lehetőséged van. A továbbiakban én Dropboxot használom, mert az mindenki számára elérhető, ingyenes, és tapasztalataim szerint hibamentesen működik a bővítménnyel összehangolva.
Ha még nincs Dropbox mappád, regisztrálj ingyenesen. Ha már van, de használod, és tele van, akkor javaslom, hogy regisztrálj egy újat, amit csak erre a célra használsz.
De természetesen választhatsz más opciót is.
Ha ezzel készen vagy, akkor görgess le az oldal aljára, és nyomd meg a Változások mentése nagy kék gombot.
A bővítmény ekkor elkéri a hozzáférést a Dropbox mappához. Add meg neki a belépési kulcsokat: a Dropbox-hoz használt felhasználóneved és a jelszavad.

Egy nagy fehér képernyőre érkezel. Itt nincs más dolgod, mint hogy megnyod a nagy kék Allow feliratú gombot. Ezzel engedélyt adsz neki, hogy bemenjen a Dropboxodba.

Megjelenik egy képernyő, amin még egyszer meg kell erősítened a feladatod. Taposs rá a Complete Setup gombra.

Készen is vagy, innentől fogva a bővítmény gondoskodik a mentésekről a számodra. Ha már most azonnal készítenél egy mentést, akkor irány vissza a bővítmény kezelőfelületére, és az Aktuális állapot fül alatt nyomd meg a Mentés most gombot.

Várd meg, amíg lefut a mentés. Ha lefutott, jelezni fogja neked. Ezt követően meg is nézheted. Először is a Létező biztonsági mentések fül alatt láthatod listázva a mentések állapotát. Ha hasonlót látsz, minden rendben:

Még egy kört érdemes futni az egésszel. Most jelentkezz be a Dropbox mappádba, és keresd meg a Dropbox >> Apps >> Updraft Plus mappát. Ebben a mappában találsz egy sor tar.gaz kiterjesztésű tömörített file-t. Ezek tartalmazzák a biztonsági mentést a honlapodról. Ha beüt a baj, ezekből bármikor visszaállíthatod a honlapod.

Független mentés: kevesebb kiszolgáltatottság
Az interneten a kiszolgáltatottságod csökkentése nagyon fontos. Bármikor bárki el tud tűnni. Egy szerver leéghet, elsodorhatja egy földrengés vagy az ufók is magukkal vihetik a honlapodat. Egy nemzetközi terrorszervezet vírusokkal bombázhatja a blogodat vagy a kormány intézhet támadást ellene, ha nem felelsz meg a rendszer elvárásainak. És még sok más rettenetes dolog is történhet.
Ments, ha kedves a honlapod.
Szia köszönöm a cikked sokat segített! Sajnos nekem nem sikerült mentést csinalnom nem csinált létező biztonsági másolatot pedig mindent úgy csináltam ahogy írtad. Mi lehet a gond? Köszönöm üdn Niki
Szia, kérlek írd le ide, hogy melyik lépésnél akadtál el, és milyen hibaüzenetet kaptál. Köszönöm!
Szia! Köszönöm! A lépéseket követve sikerült.Nagy segítség!
Örülök neki, sok sikert!
Szia! A te segítségeddel sikerült mentéseket csinálnom az UpdraftPlus pluginnel még anno. Most elszállt a teljes oldalam de van biztonsági mentésem Google Driveon. Hova és hogyan kell visszatöltenem a biztonsági mentés fájlokat, hogy ismét működjön az oldal?
Bocsi, ha nagyon alap a kérdés. Köszönöm!
Örülök, hogy megvan a mentés, szuper, hogy készítettél! Ha a weboldal összedőlt, és nem férsz hozzá az adminfelülethez, akkor manuálisan kell dolgoznod. Készítened kell egy friss WordPress installt, és oda FTP-kapcsolaton keresztül beilleszteni a file-okat, valamint az adatbázist a phpMyAdmin felületre. Itt találsz egy részletes leírást róla , de a lényeget összefoglaltam. Jelezd majd, mire jutottál, és szólj ha kell segítség!