Tartalomjegyzék
WordPress alapok átfogóan: Mi az a WordPress? Mik az előnyei és a hátrányai? Mikor használd, és mikor kerüld? És hol szúrják el a legtöbben?
Mi a WordPress?
A WordPress oldal létrehozása egy ingyenes és egyszerű módja annak, hogy saját honlapod legyen és azzal látogatókat, ügyfeleket szerezz az interneten. Szaknyelven egy tartalomkezelő rendszer, ami lehetővé teszi, hogy bármilyen programozói tudás nélkül telepítsünk egy weblapot egy magunk választotta domain-címen, és azt tetszésünk szerint alakítsuk.
A WordPress-nek 2018-ben rengeteg előnye van más tartalomkezelő rendszerekkel szemben, és van néhány hátránya is, amelyeket fel fogok sorolni ebben az írásban. De a legnagyobb előnyt nem szokták felismerni, pedig szerintem ez az oka annak, hogy több, mint 70 millió honlap fut ezen a felületen.
A WordPress használata lehetővé teszi a tulajdonosának, hogy minimálisra csökkentse kiszolgáltatottságát a honlapfejlesztőktől, és mégis professzionális megjelenést érjen el.
Korábban, aki gyorsan és olcsón szeretett volna megjelenni az interneten, annak egy választása volt: a blog.hu oldalon vagy ahhoz hasonló felületen nyitott magának honlapot, ahol korlátok közé szorítva tudott honlapot működtetni, más domain-címe alatt. A WordPress-t szinte ugyanolyan könnyű kezelni, mint ezeket a felületeket. De ami igazán fantasztikus benne, az az, hogy ezzel együtt függetlenséget és szabadságot ad a tulajdonosnak. Nem vagy beszorítva egy előre meghatározott sablon keretei közé, hanem szabadon választhatsz kinézetet a honlapodnak.
WordPress alapok: a legfontosabb előnyök
A WordPress legnagyobb előnyei elérhetősége, ingyenessége, egyszerűsége, szinte korlátlan bővíthetősége. Ezek együtt egyszerre adják a más platformoktól és a honlapkészítőktől való függetlenséget. De mit jelentenek ezek pontosan?
Ingyenes WordPress sablonok
A WordPress-ben könnyedén megváltoztathatod az oldal kinézetét, miközben a tartalom ugyanaz marad. A választott dizájnt egy sablon (angol theme-nek nevezik) révén telepítheted a honlapodra. Ha másnap egy másik dizájnt szeretnél használni, keresel egy másik sablont, és cseréled az eredetit. A tartalom ugyanaz marad, de a honlap megjelenése, a színek, a betűtípusok megváltoznak.
A WordPress sablonerdőben közel 12 ezer ingyenes sablon közül választhatsz. Ha hajlandó vagy fizetni érte, akkor még jobb sablonokat is vásárolhatsz magadnak 5-35 ezer forint között. Az igazság az, hogy az ingyenes sablonok között is találhatsz remekműveket, és a fizetős sablonok között is lesznek pocsékok. Csak olyan sablont válassz, amelyikről sok felhasználó adott pozitív visszajelzést, és nem jeleztek biztonsági problémákat.
A sablonok legtöbbjével reszponzív honlapot hozhatsz létre, vagyis mobiltelefonon és tableten (táblagépen) is remekül jelenik majd meg. A legtöbb WordPress sablon már képes arra, hogy alkalmazkodjon az eszközhöz, és ezért például ha blogot indítasz, az olvasóid hazafelé tartva a munkából, a villamoson is el tudják olvasni az írásodat, amikor a telefonjukat babrálják.
Egyszerű kezelhetőség: programozói tudás nélkül is használhatod
Egy WordPress honlap szerkezete egymáshoz illeszkedő elemekből áll. Ezeket az elemeket te magad tudod bekapcsolni vagy kikapcsolni az egér segítségével és az esetek nagy részében nem lesz szükséged programozói tudásra.
Ahogyan egyre többet használod, és egyre magabiztosabban kezeled, úgy válsz egyre inkább képessé arra, hogy helyenként egy-két kódot beillessz az oldalba, ha szükséged lesz rá. De az esetek legnagyobb részében erre nem lesz szükséged, hanem sima kattintásokkal tudsz alakítani a honlapodon.
A WordPress kezelőfelületén könnyedén tudod elvégezni a következő feladatokat:
- blog létrehozása;
- címlap szerkesztése;
- cikkek feltöltése, módosítása;
- cikkek írása a beépített WordPress szövegszerkesztő segítségével;
- képek feltöltése, cseréje;
- a címlap alakítása, szövegek átírása, képek cseréje;
- új menüpontok létrehozása, felesleges menü elemek törlése;
- videók beágyazása cikkekbe;
- cikkek, írások kategorizálása;
- landing oldalak létrehozása;
- Facebook oldal integrációja az oldalba;
- kapcsolati forma, kérdőív készítése;
- különböző jogosultságok kiosztása a munkatársaidnak.
A WordPress kezelőfelület pont olyan könnyen kezelhető, mint szövegszerkesztőd 🙂 A különbség csak annyi, hogy a szövegszerkesztőddel együtt nőttél fel, a WordPress-szel pedig meg kell ismerkedned. A WordPress kezelőfelületét lefordították magyarra is, ezért ha nem tudsz angolul, akkor is képes leszel kezelni az oldalad.
Milyen honlapot lehet készíteni vele?
WordPress alapra szinte bármilyen vállalkozói honlapot építhetsz. Egyszerű blogot, egy céges honlapot, 500 terméknél kevesebb dolgot áruló webáruházat (webshopot) vagy egy teljesen különleges, egyedi igényekre szabott WordPress alapú weboldalt is kialakíthatsz magadnak.
Minél összetettebb igényeid vannak, annál nagyobb az esélye, hogy programozó szakemberhez kell fordulnod.
A WordPress bármilyen méretű webáruház elkészítésére alkalmas. De webáruház készítése előtt mindenképpen tájékozódj az alternatívákról, mert sok jó megoldás létezik.
Új funkciókkal bővíthető
A funkciók bővíthetősége, rugalmassága a WordPress talán legnagyobb előnye. Ahogyan használod a honlapod, új funkciókat akarsz majd hozzáadni. Például szükséged lesz egy naptárra vagy be akarsz illeszteni egy kalkulátort. De ezek eredetileg nincsenek benne a honlap sablonjában.
Ekkor lehetőséged van megkeresni és telepíteni egy ingyenes bővítményt (angolul: plugin), ami a funkciót hozzáadja a honlaphoz. A legtöbb bővítmény ingyenesen telepíthető, éppen úgy, mint egy sablon.
Rengeteg bővítményt már magyarra is lefordítottak.
A lehető legkevesebb bővítményt használd, és csak akkor, ha valóban szükséged van arra a funkcióra. Minél több bővítmény van ugyanis egy honlapon, az annál lassabb lesz, és annál több hibalehetőséget hoz létre.
A WordPress nyílt forráskódú, ezért bármikor te magad vagy a fejlesztőd bele tudtok nyúlni az oldalba, és bármilyen irányban tovább tudjátok fejleszteni.
Alkalmas-e keresőoptimalizálásra a WordPress?
Az igazság az, hogy a legtöbb tartalomkezelő rendszer alkalmas a keresőoptimalizálásra. Félrevezető azt mondani, hogy azért válassz WordPress-t, mert ez a legalkalmasabb a keresőoptimalizálásra. Mert a sikeres SEO sokkal inkább a Google működésének megértésén és az oldalon közzétett tartalmon múlik. De az igaz, hogy a WordPressnek van egy hatalmas előnye.
A WordPress azért jobb SEO szempontból a többi rendszernél, mert egyszerűbb kezelni benne a SEO beállításokat és keresőoptimalizálni az írást.
Ráadásul a WordPress-en belül ingyen használhatod a Yoast SEO bővítményt, ami segít a honlap telejes keresőoptimalizálásban és az egyedi cikkek, aloldalak SEO-zásában is.
De ne legyünk elfogultak. Nézzük meg, milyen hátrányai vannak a rendszernek, ezeket mi okozza, és mit lehet velük kezdeni.
A WordPress buktatói és problémái
A WordPressnek nehézségei is vannak. A legtöbb bajt éppen az okozza, hogy a tulajdonos nincs tisztában vele, hogyan kell okosan használni a WordPresst. Így a legtöbb hátrányból adódó probléma megelőzhető.
Sérülékenység, támadhatóság
A WordPress olyan, mint a Windows: tömegesen használjuk, és ezért a robotok és hackerek előszeretettel támadják ezeket az oldalakat. Éppen ezért ügyelj a biztonságra.
- Használj összetett jelszót. Például [pisti1970] helyett generálj magadnak ilyet: [xjuJqkP5eDxNFp29]. Egyetlen program sem fogja feltörni. Ezzel az ingyenes jelszógenerátorral készíthetsz magadnak megfelelőt.
- Ne engedd, hogy valaki ugyanonnan egymás után többször próbálgasson bejelentkezni. Angolul úgy hívják, hogy brute force attack, vagyis lerohanás. Az a lényege, hogy egy program akár több millió variációt kipróbál arra, hogy belépjen az oldalunkra. Ez ellen néha a profi jelszó sem véd. Viszont a Loginizer nevű ingyenes bővítménnyel letilthatjuk a támadót a harmadik próbálkozás után. Ha csak a tárhelyed nem adja hozzá automatikusan az oldaladhoz, akkor telepítsd most. Biztonságos, megbízható bővítmény.
- Mindig készíts frissítést, használd a WordPress legfrissebb verzióját, és a bővítményeket is tartsd frissen. A vezérlőpultba belépve a bal felső sarokban piros körben látható szám jelzi a nem frissített elemek számát. Tartsd nulla közelében, mert ha nem, akkor pikk-pakk elszállhat az oldalad. A legjobb az lenne, ha a tárhelyszolgáltatók automatikusan frissítenék a WordPress oldalakat. A legtöbb hazai tárhely ezt még nem tudja. Ezért ajánlom neked a SiteGround tárhelyét, ahol ezt is (és a Loginizer-t) is automatikusan hozzáteszik a honlaphoz.
A tárhelyszolgáltatás kulcsfontosságú, amire sajnos akkor jönnek rá a legtöbben, amikor elszállt az oldaluk.
De az igazság az, hogy bármilyen honlapod van, mindig van hibalehetőség. Ezért mindig legyen legalább 2-3 hétre visszamenő több biztonsági mentésed az összes lényeges változatból az eredeti szervereden.
De ez még nem elég. Mert ezen kívül legyen egy külön biztonsági mentésed, amelyet mondjuk a Dropboxodba vagy a Gmail Drive-ba tárolsz el. Ha ezek megvannak, akkor már nem tragédia, hanem puszta kellemetlenség, ha kinyírták az oldalad, mert bármikor vissza tudod tenni néhány kattintással. Ez mindaddig felesleges paranoiának tűnik, amíg be nem üt a krach. Ha pedig beüt, és neked van mentésed, akkor nagyon hálás leszel magadnak a mentésekért.
Lassú oldalbetöltési sebesség
Sok WordPress weboldal lassan töltődik be, és az olvasó elmegy, mire lejönne a szöveg, a biznisz meg ugrott. A hibát nem a WordPress, hanem leginkább három dolog okozhatja:
- Túl nagy képek. Lehet, hogy telepakoltad az oldalt 2-3 MB-s képekkel. Ha így van, akkor kicsinyítsd le a képet 150 KB alá, tedd vissza, és meg fogod látni, hogy felgyorsult a honlap.
- Homokzsák a szatyorban. Lehet, hogy telepakoltad felesleges bővítményekkel. Nincs ideális szám, hogy hány bővítmény lehet egy oldalon, de javaslom az aszketikus minimalizmust. Például az egyik leggyakrabban használt bővítmény, a Visual Composer több általam ismert weboldal brutális belassulásáért volt felelős. Mikor megszabadultunk tőle, a honlapok életre keltek.
- Gyenge a tárhelyed. Sok webtárhely szolgáltatás egyszerűen nem működik jól, és a szerverek válaszideje eléri a 3-4 másodpercet is. Ez azt jelenti, hogy az oldal csak 5-6 másodperc alatt töltődik be. Erre senki nem fog várni. Tudom, hogy minden filléren szeretünk spórolni, de WordPress esetében éppen a tárhelyen nem érdemes. Elég gyakori dolog, hogy a nálam jelentkező ügyfeleim problémáját meg tudjuk oldani azzal, hogy átpakoljuk a honlapot a Prémium Honlap WordPress tárhelyszolgáltatására.
- Az ingyenes sablon. Az ingyenes sablonok között is vannak olyanok, amelyek lassítják az oldalt. A WordPress sablonerdőben leszedhetők között is vannak ilyenek jócskán. Ezek sokszor nagyon merevek, tele vannak csillivilli effektekkel, de nagyon szépek, és azonnal beleszeretsz. Végül is el lehet menni ezekkel is jó messzire, csak nagyon lassan. Ezeket a sablonokat is óvatosan vásárold.
És, legyünk őszinték, kis mértékben okozza a lassúságot a WordPress is maga. Ennek az az oka, hogy a honlapod sok olyan funkciót tartalmaz, amelyeket nem használsz, de használhatnál. Ez az, amit egy egyedi fejlesztésű oldalba nem tesznek bele, hiszen pontosan tudják, mire való. De ha betartod a fentieket (pici kép, jó sablon, normális tárhely), akkor az oldalad remekül fog működni.
Ha a Google nem ad neked 100/100-as eredményt a gyorsaságra, hanem csak 60-70/100-at, az pont jó. Azt jelenti, hogy lehetne gyorsabb, de így is rendben vagy, Magyarországon nem ezen fog múlni a helyezésed. A világ legjobb weboldalai működnek ennél is lassabb betöltési sebességgel.
Mérgezett sablonok?
A WordPress egyik legnagyobb vonzereje a széles sablonválaszték. Ez részben hátrány is. Most nem arra gondolok, hogy sok a pocsék sablon, amit már írtam fentebb. Hanem arra, hogy sokan választanak túlságosan specifikus sablonokat.
Ha például szabaduló szobát üzemeltetsz, akkor vásárolsz magadnak 20 USD-ért egy szabadulós szobáknak készített sablont a ThemeForest nevű helyen, mert pont olyan, amilyet szeretnél. De hamar kiderül, hogy a sablon lassú, tele van effektekkel, amik lassítják az oldalt. És a legrosszabb az, hogy nem lehet módosítani az oldal funkcióit, mert csak egy dolgot tud. A sablont nevezem túlspecifikált sablonnak, amivel maga a vállalkozó sem tud mit kezdeni. És ez nem 20 USD veszteséget okozott, hanem ennek a sokszorosát, mert le kell majd cserélni, másodszorra már egy normális prémium sablont kell venni, és a legnagyobb költsége a honlapkészítőnek van.
A problémát úgy tudod elkerülni, ha prémium WordPress sablont vásárolsz. Ezek közül a legjobb a StudioPress sablonok, valamint az Avadák.
Bővítmények okozta problémák
Minden bővítmény egy további funkciót ad hozzá az oldalhoz, és ezzel lassítja, terheli a weblap működését. Ezért itt is alkalmazni javaslom az aszketikus minimalizmus elvét: csak amit nagyon muszáj. Nem kell minden szirszarra bővítményt installálni. Egy weboldal attól weboldal, hogy leszállítja a tartalmat vagy a terméket, és minden csillivilli dolog, ami ezen túl van, felesleges, káros.
A bővítmények olyanok, mint a kiskutyák: irtó édesek, de ha sokan vannak, összepisilik a lakást.
És vannak szükséges dolgok. De ezekhez sem kell mindig bővítmény. Például nagyon fontos, hogy az oldaladon rendben legyenek az átirányítások. Ezeket megoldhatod egy bővítménnyel vagy azzal, hogy egy egyszerű sort beírsz az egyik file-ba a szerveren.
Ilyenkor érdemes inkább szaksegítséget kérni, mint telepíteni a negyvenhetedik bővítményt, mert a negyvennyolcadik könnyedén hazavágja az oldalt, és veheted elő a biztonsági mentést.
A bővítmények legtöbbje ingyenes, de sajnos ezek között rengeteg a silány termék. A minőségi ingyenes WordPress bővítmények megkeresése és használata nagyban megkönnyíti az életünket.
A fenti problémák tapasztalataim szerint gyakoriak. A lassúság talán a legelterjedtebb kórság, ami fertőzi a WordPress honlapokat. De mint láttuk, ennek az az oka, hogy tulajdonosaik sokszor nem tudják, mire kell figyelni.
Érdemes-e WordPress-t használni?
A WordPress weblapok használata során jelentkező problémák mininális odafigyeléssel és előrelátással megszüntethetők, és remek weboldalt építhetsz vele.
A WordPress 2018-ban a legjobb tartalomkezelő rendszer, amit használhatsz a vállalkozásodhoz.
Ma egyszerűen nincs olyan alternatívája, ami egyszerűbb és gyorsabb lenne, és amiben benne volna annak a lehetősége, hogy akár komoly céges honlappá fejleszd a későbbiekben, rugalmasan alakítsd, és a Google kereső számára is kedves taralmat hozz benne létre könnyedén.
A WordPress-t innen töltheted le. Ha úgy döntesz, hogy belevágsz, akkor rengeteg fejlesztő között válogathatsz, én is örömmel segítek neked.
Trueqap mondta
Szia! Szuper cikk, a te oldalad milyen motort használ? Egyedit?
Verdes Tamás mondta
Szia, köszönöm szépen, örülök, hogy tetszett az írás! Természetesen WordPress motor van az oldal alatt. Ezen belül csak Genesis Framework-re építek honlapokat, ezeknek rengeteg SEO előnyük van, és mivel prémium kategóriásak, megbízhatóan működnek. Írod majd róluk egy részletes cikket egy-két hónapon belül. Itt tudod megnézni őket: studiopress.com
Kezdőwps mondta
A sok wp-s itthoni oldal között, egy gyöngyszem. Lényegretörő, nincs tele felesleges rizsával, profi. Köszönöm, ide visszajárok.
Verdes Tamás mondta
Köszönöm szépen, ez nagyon kedves 🙂
Kiss Erika mondta
szuperrrr 🙂 érthető, humoros, köszönöm
Mészner Viktor mondta
Kedves Tamás!
Van egy honlapom: http://www.bakonyibakancsos.hu. Mostanában mobilalkalmazásról sajnos nem lehet „lapozni” benne, szakértőm azt írta, vírusos lehet és azt javasolja, legyen WordPress alapú.
Ön szerint egy ilyen jellegű honlapnak ez megfelelő lenne ? Válaszát előre is köszönöm.
Verdes Tamás mondta
Kedves Viktor, igen, WordPress-szel (is) tökéletesen át lehet alakítani a weboldalt, és ebben az esetben mobilon is hibátlanul fog működni. A Google már a a mobil-nézetet tekinti alapnak, ezért is érdemes most már mobilbarátra átállítani az összes weboldalt.
Zso mondta
Szia.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy videos tartalmat szeretnék a honlapomon, de csak azok számára akik havi szinten előfizetnek rá.
1)fizethessen az oldalon illetve kapjon róla számlát a szamlazz.hu oldalt használva
2) A videókat ne lehessen letölteni
3)a weboldalon lehessen megnézni a videókat
4) ha olyat lehet akkor korlátozni az elofizetoket is aszerint hogy mikortol előfizető magyarán az előtte feltöltött tartalmat ne lássa
Ezeket be lehet állítani? Én mint nem szakértő megtudod csinálni?
Köszönöm szépen a segítséget
Zso
Anna mondta
Szia, mi a véleményed a wp vagy a wix alkalmasabb vállalati alkalmazásra? Jó lenne egy összehasonlító írás erről is:-).
Anna
Verdes Tamás mondta
Szia Anna! WIX-hez nagyon nehéz fejlesztőt találni, és keresőoptimalizálásra teljesen alkalmatlan. Több alkalommal próbáltunk SEO szakértőt keresni WIX-es oldalról, és nem találtunk soha, mert nincsenek. Ezért ha van esélye annak, hogy a cég számára fontos lesz a minőségi online marketing, akkor kerüljétek a WIX-et. A WordPress tökéletes, és persze rengeteg más CMS-rendszer is remekül fog működni ezen a téren. Igazában azt a rendszert érdemes választani, amiről tudjátok, hogy az alapvető kritériumoknak megfelel, és találtok hozzá megbízható fejlesztőt.